Sziasztok! :)


Ha még nem lubickoltátok magatokat fáradtra, és pihentétek magatokat  a totális kimerültség szélére a nyár során, akkor itt egy feladat a számotokra :)    :

 

A kérdés a következő:
Mi a hasonlóság a két kép között?

 

Mielőtt a találgatások rögös talajára tévednénk, hasonló feleleteket kutatva, mint a színe, alakja, kinézete, satöbbi, eláruljuk a választ, ami lényegesen egyszerűbb.  :)

A Hangjuk.
Valóban, talán elsőre szokatlan gondolatnak tűnhet, hogy egy valódi, és talán egy nem is apró hangszert, mely komoly zenei múlttal rendelkezik, egy olyan "műanyagorgonához" mérjünk, mert alapjaiban véve is példátlan eset lenne :D , mindazonáltal, hogy még a hangjuk is megegyezzen, az már tényleg mindennek a teteje :D.

De valójában nem ilyen egyszerű a történet. Valóban, a hangjuk nem teljes mértékben egyezik meg, habár, az eddigi technológiákhoz képest talán ez járhat a legközelebb a valódi orgonahangzás interpretációjához.  A módszer rém egyszerű. :)
A rendszer lényege, hogy a gyakorolni szándékozó orgonista delikvens egy, vagy több MIDI-képes billentyűsort, illetve pedálklaviatúrát kapcsol össze egy nagyteljesítményű számítógéppel. 
Ezalatt persze nem terabájtos memóriákat kell érteni, mindazonáltal az összehangolásra használt program, nevezetesen az ingyen hozzáférhető Hauptwerk 3.0 üresjáraton is több mint ötszáz megabájtot használt ki RAM-unkból. Az internetes böngésző Mozilla Firefox átlagfogyasztása körülbelül ennek az egynegyede.

Persze, ha nem vigyázunk mi is könnyen fölélőhetünk a Hauptwerkkel, melynek működési elve a következő: az előre betáplált hangminták az orgona minden egyes sípjának megszólaltatásai, a mechanika lenyomásának kattanásától egészen annak elengedéséig. Ezt a hangszer minél élethűbbé tételének céljából alkalmazzák így. A regisztereket a programban ugyancsak külön kapcsolhatjuk, a valódi orgonákhoz hasonlóan állíthatunk be kombinációkat, sőt, olyan orgona-mintát is készítettek már a felhasználók, amin a különböző nyomásmérőkön az orgonára ható virtuális szelet is monitorozhatjuk. 

A program alapverziója, az ingyenes 3.0 körülbelül 3-400 Mb helyet foglal, az ingyenes hangminták közt megtalálhatóak körülbelül 500 Mb-tól 2-3 Gb-ig terjedhetnek, de a nagyobb orgonákra vágyók négy-ötmanuálos 10 Gb-ot foglaló hangmintákat is használhatnak.

A www.pcorgan.com oldalon olvashatunk további érdekességeket erről a technológiáról, illetve a részletekről. Persze jóllehet, felhasználói szintű számítógépes ismereteket is igényel a használata, de mindenképpen ajánljuk azoknak, akik viszonylag kevés pénzből egy jó gyakorlási lehetőséget szeretnének otthonra, zeneiskolákba, hasonló helyekre.

Ha van egy kiszuperált elektromos orgonánk, aminek a játszóasztala ép, és van rajta MIDI-kimenet, egy midi-usb kábellel összeköthetjük a számítógéppel azt, az ingyenes Hauptwerk programmal és egy ingyenes hangmintával máris van egy virtuális orgonánk, ami egy sztereó fülhallgatóval, vagy akár egy 5.1-es hangrendszerrel valósághű élményt nyújthat, hiszen a hangminták kikeverésénél gondosan ügyeltek arra, hogy az orgona kialakításából fakadó térhatás, és a C-Cisz oldali sípelhelyezés megvalósuljon a virtuális orgonán is.

Ezek után reméljük, hogy kedvet tudtunk csinálni a program használatához, melynek elterjedése fokozatos, és melyről akár oldalakon keresztül írhatnánk akár itt a Blogon is, de beszéljen helyettünk a technológia honlapja, a videómegosztókra felkerült, ilyen módon készült hangfelvételek, és a személyes birtokbavétel élménye :)

További kellemes nyarat és jó szórakozást! :)

 

Címkék: hangszer hangminták gyakorlás orgona komolyzene elektromos orgona hauptwerk orgonahangzás

A bejegyzés trackback címe:

https://kkbudapest.blog.hu/api/trackback/id/tr744716322

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása